Szoknya alapszerkesztés
Szoknya szabásminta szerkesztése és modellezése Budapesten
Csobota-Fehér Viki
TARTALOMJEGYZÉK
Bevezetés
Szabásminta készítés fogalmai és menete:
Alap-szabásminta fogalma, szerepe a szabásminta készítésében
Modellezés fogalma
Szálirány
Betartási érték
Méretvétel
Derékbőség meghatározása
Csípőbőség meghatározása
Csípőmélység meghatározása
Alkati sajátosságok a szoknya tekintetében
Szükséges eszközök
Bevezetés
Mivel tanulóim többnyire az amatőr varrni szerető, vagy csak a jövőben szabni varrni szándékozó lányok asszonyok köréből kerülnek ki, ezért szeretnék néhány alapfogalmat tisztázni a szabásminta készítéssel kapcsolatban.
Szabásminta készítés fogalmai és menete
Alap-szabásminta fogalma, szerepe a szabásminta készítésében
Az alap szoknya-szabásminta szerkesztésekor a legegyszerűbb szoknyaformát szerkesztjük meg az adott méretre. Ezt úgy képzelhetjük el a szoknya esetében, hogy elkészítünk egy egyszerű, egyenes vonalú szoknya-szabásmintát a megadott méretben. Ehhez szükségünk lesz pár méretre, amelyek lehetnek teljesen egyedi méretek, vagy akár konfekciótáblázatban szereplők is. Ebből látható, hogy evvel az egy kurzussal, bárkinek tudunk készíteni majd egyszerűbb szoknyaszabásmintát. Itt jegyezném meg, hogy vannak valamely szempontból eltérő alkatok, testtartások, amelyek befolyásolják a testen tökéletesen álló szoknya szerkesztését. Ezen eltérések figyelembevétele egy külön anyag témája lesz, mivel nem csak a szerkesztéskor kell ezen eltéréseket számba venni, hanem leginkább a ruhapróbán válik láthatóvá, hogy mit kell módosítani a szabásmintán.
Modellezés fogalma
A modellezés fogalma azt jelenti, hogy az alap-szabásmintából kimodellezzük, az általunk vágyott, az alapmintától eltérő formát, fazont. Vagyis átalakítjuk az alap szabásmintánkat úgy, hogy megkapjuk az alaptól eltérő szoknya szabásmintáját. Ez azt is jelenti egyben, hogy az alap szabásmintát elegendő egyszer elkészítenünk az adott méretre, amiből aztán végtelen féle-fajta szoknyát el tudunk készíteni a modellezés során. Persze, ha egy egyszerű, egyenes vonalú szoknyát szeretnénk szabni, akkor arra az alap-szabásminta is megfelelő lehet, és nem kell a modellezéssel bajlódnunk.
Szálirány
Minden szabásminta alkatrész kötelező eleme a szálirány melynet a szabásmintán egy lefelé mutató nyíllal jelezzük. Ezt a jelölést a kész alap szabásmintára kell már rögzítenünk, hogy a modellezés során nyomon tudjuk követni,
Szokták kérdezni a tanítványok, mennyire kell szigorúan venni a szálirány pontosságát szabáskor. A válaszom erre, hogy nagyon. Persze 1mm nem fog gondot okozni, ha véletlenül úgy sikerül felrajzolnunk az anyagra a kiszabandó alkatrészt, de az sohasem fordulhat elő, hogy kicsit ferdén rakjam az anyagra a szabásmintát, mert úgy jobban kijön az anyaghányad, vagy mert kevés az anyagom. Azért is ajánlom a minél pontosabb és precízebb munkát, mert ha esetleg valami nem stimmel az elkészült darabon, akkor tudjuk, hogy mit nem ronthattunk el, mert hangsúlyosan figyeltünk rá, és így könnyebb kideríteni, hogy mi más lehet a gond hátterében. Milyen szembetűnő látványelem jelzi a kész ruhán, hogy nem helyes, pontos szálirány? Gyanakodhatunk, ha a szoknya oldalvarrása egyik oldalon hátulra kanyarodik a hossza mentén, a másik oldalon pedig előre. Ugyanez a jelenség mutatkozhat meg a hátaközép varrás mentén is, azaz hogy nem egyenesen fut le az alja irányába, hanem valamelyik oldal irányba eltekeredik. A másik vizuális elem az elhibázott szálirányra az lesz, hogy habár a két oldal hossza azonos a szoknyának, mégis, felvéve ferdének látszik, illetve amikor felhajtjuk a szoknya hosszát, látszik, hogyha a szálirány alapján akarnánk felhajtani a szoknyát, nem lesz egyenes illetve szimmetrikus. Hasonló anomáliákat más, akár testi adottságok is okozhatnak, ezért sem megengedett számomra semmilyen csalás a szálirány tekintetében.
Betartási érték
Szoknya esetében a betartási érték azt jelenti, hogy a szoknya szabásmintának a derekát kicsit nagyobbra szerkesztjük, mint a derékpántot, amit felvarrunk rá. Ezt a „ráncolást” nevezzük betarásnak. Funkciója, hogy a csípő domborodását tudjuk leképezni az anyagon. Logikusan, egy gömbölyűbb csípő esetében nagyobb a jelentősége, mint vékonynál. Ez a betartási érték változó. 0 és 2 cm. között lehet. és függ az anyag minőségétől illetve az alkattól is. Egy puha gyapjú esetében könnyebb kivitelezni a betartást, míg egy merev, taft anyagnál én nem alkalmazom ezt a technikát, mert ráncos lesz.
Méretvétel
Amennyiben nem mérettáblázatból dolgozunk, hanem egyedi méretre készítünk szabásmintát, akkor méretet kell vennünk a testről. Szoknya esetében a derékbőséget, csípőbőséget, csípőmélységet, illetve szoknyahosszt kell megállapítanunk. Ezekből fogjuk aztán kiszámolni a szerkesztés során szükséges számadatokat.
Kössünk a derekunkra egy madzagot a méretvételhez. Itt képek segítségével mutatom meg hogyan lehet helyesen méretet venni szoknyához
Derékbőség meghatározása
A derékbőséget a mell és csípő között mérjük. Általában elmondható, hogy ez a legkeskenyebb pontunk a törzsünkön. Segítség lehet ezen vonal meghatározásában, ha a kezünket a csípő, medence csontra helyezzük, mint amikor számon kérünk valakit az el nem végzett feladatért. Közvetlen a kezünk felett fut keresztbe a derékvonal. A másik segítség a derékvonal meghatározására, ha egy madzagot kötünk a derekunkra, annyira szorosan, hogy ne tudjuk sem lefelé, sem felfelé elmozdítani. Ha ez megvan, akkor nagy valószínűséggel a madzag a derekunkon fut körbe, és itt kell azt lemérnünk a centinkkel.
Tapasztalatom szerint a madzag hajlamosabb feljebb kúszni kevésbé tapasztalt méretvevők kezében , mint lejjebb. Ezért segítség az is, ha a szorosan megkötött madzagot megpróbáljuk lejjebb csúsztatni a testen. Ahol megakad, ott fut a derékvonal.
További segítség lehet, ha oldalról nézzük a testet. A szűken megkötött madzag a hátunkon a derékra akar befeküdni. Ha próbáljuk lejjebb tolni, de nem megy mert onnan már növekszik a test kerülete lefelé, akkor jó helyen járunk. Ha ez megvan, akkor oldalról nézve a testet, a madzagot vízszintesbe hozzuk az elején a háta közepéhez mérve.
Hogy kicsit konkrétabb támpontot adjak a derékvonal helyes meghatározásához, a derékvonal a medence csont (nem a csípőcsont) felső pereme felett fut 3-4 centire
Főleg kicsit teltebb alkatoknál, könnyen előfordul, hogy mivel nincs határozott derékvonal, a madzag feljebb kívánkozik, mint ahogy az valóságban van. A csípőre tett kéz támpontot adhat ilyenkor is a helyes helymeghatározásban
Amikor még nem volt ilyen divatos a csípőnadrág és csípőszoknya, addig egyszerűbb volt elmagyarázni a derékvonal meghatározását, mert ahol hordta az illető a szoknyáját, az volt a derékvonal. Mivel ez ma már nem egyértelmű kicsit körülményesebb ennek magyarázata. Ezért próbáltam fentebb több támpontot adni a helyes meghatározáshoz.
Az mindenesetre elmondható, hogy valószínűbb, hogy kicsit lejjebb kell tolnunk a jelölőmadzagot, mint hogy feljebb.
Csípőbőség meghatározása
A csípőbőség meghatározásával könnyebb dolgunk lesz. Ez a legszélesebb pont a derék alatt. Ha szemben állunk a tükörrel, akkor általában jól meghatározható ez a vonal. Itt kell lemérnünk a csípőbőséget, ügyelve arra, hogy a popsink legszélesebb pontja is beleessen a mérésbe. Sokszor itt némi anomáliával találkozunk, mivel nem ritka, hogy amit szemben látunk a tükörből mint legszélesebb pont, az nincs egy vonalban a popsi legkiemelkedőbb pontjával. Ezen felül kell emelkednünk, és azt kell szem előtt tartanunk, hogy inkább kicsit nagyobb mérettel dolgozzunk. Ezáltal lehet, hogy kicsit bővebb lesz a szoknya a kelleténél, de egyszerűbb egy ruhát pontosan aztán a test formájára igazítani, mintha ki kellene engedni belőle, mert valahol feszül.
Itt szeretnék egy illúziót eloszlatni, amiben tudtomon kívül Én is sokáig éltem. Miszerint lemérek egy testet, megszerkesztem a szabásmintás, kiszabom és összeállítom a darabot, és tökéletesen fog idomulni a testhez Ez sajnos nem lehetséges, mert túl sok az ismeretlen tényező. Nem szeretném evvel az információval elvenni a kedvedet a szerkesztéstől, de ezt fontos tisztázni, hogy ne éld meg kudarcként, ha némi változtatásra van szükség a ruhadarabon az első próba után. Mint írtam nagyon sok az ismeretlen Elég, ha elfogadjuk. hogy amennyire sajátos az ujjlenyomatunk, annyira sajátosak testi idomaink is. Így az csak egy álom lehet, hogy pár vízszintesen és függőlegesen lemért adat alapján tökéletesen passzoló ruhát kapunk. És akkor még nem is beszéltünk az anyagok sajátosságairól. Szemléletes példaként szoktam emlegetni saját esetemet, amikor is ugyanabból csak más színű anyagból kiszabtam magamnak két nadrágot. Ebben az esetben csak a szín volt a változó, mégis a tükörben a különbség zavaró volt, és módosítanom kellett a nadrág bőségét, hogy a nekem tetsző látványt kapjam. És akkor nem beszéltem az anyag szövéséről, összetételéről, súlyáról, amelyek mind befolyásolják, hogy hogyan néz ki a ruhanemű ugyanaz a szabásminta alapján kiszabva.
Csípőmélység meghatározása:
A csípőmélység a derékvonal és a csípővonal közötti távolság. Általában 20-30cm között változik a hossza alkattól függően. Almaformánál inkább rövidebb, míg körteformájú csípő esetében lehet akár 30cm is.
A csípőmélység lemérésekor szoktam megfigyelni a csípő formáját, hogy majd ennek megfelelően rajzoljam meg a szoknya oldalán a csípő ívét. Mindezek mellett, a ruhapróbán szükség lehet finomítása, de ne hagyd, hogy ez elrettentsen. Ismét szeretném hangsúlyozni, hogy ne avval az elvárással állj neki a saját szabásminta elkészítésének, hogy az tökéletes lesz, és nem kell esetleg változtatni rajta, amikor már összefércelve látod a testen a ruhadarabot.
Alkati sajátosságok a szoknya tekintetében
Teltebb alkatoknál, vagy főleg idősebb korban, ha oldalról nézzük a testet, gyakran látható, hogy a derékvonal az test elején lejjebb helyezkedik el, mint hátul. A torzón piros vonallal jelöltem a módosult derékvonalat. Ebben az esetben, ahhoz hogy egyensúlyba kerüljön a szoknya, ezt az eltérést a ruhapróbán kell majd korrigálnunk, és meg kell emelnünk a szoknya elejét, esetleg oldalát is, hogy a szoknya alja vízszintbe kerüljön a talajjal, és hogy az oldalvarrás egyenes legyen, ne fusson hátrafelé. Ha van szoknyánk, ami kényelmes a derekunkon, és megnézzük magunkat a tükörben, akkor megfigyelhetjük, hogy milyen módosításra lesz szükségünk, hogy tökéletes állású szoknyát kapjunk. Ha szeretnéd tudni, hogy hogyan tudsz nagyítani vagy kicsinyíteni szoknya szabásmintát, akkor annak részletes leírását megtalálod itt.
Szükséges eszközök
Maga a szabásminta készítés nem egy drága hobbi, mert csak papírra, ceruzára, vonalzókra, radírra és celluxra lesz szükségünk. A szerkesztés során keményebb, H jelzésű ceruzát használjunk, amikor kész a szabásmintánk, akkor puhább, 2B jelzésű ceruzával rajzoljuk körbe a kontúrt a szűkítő varrásokkal illetve a varrás folyamán fontos jelzésekkel egyetemben
Bonyolultabb fazonoknál, amíg bizonytalanok vagyunk magunkban, kiszabhatjuk először a legolcsóbb vászonanyagból a ruhadarabot, mielőtt esetleg a drága anyagot vágnánk fel.
Új lehetőség nyílt meg kiscsoportos workshop keretében. Együtt megszerkesztjük saját méretedre a szoknya szabásmintádat, majd különböző szoknyaformákat alakítunk ki. Ha érdekel ez a lehetőség, akkor ide kattintva olvashatod a részleteket.
Iratkozz fel a hírlevélre, hogy ne maradj le az aktualitásokról
Workshopok
- Személyre szabott workshopok
-
Szoknya, ruha, nadrág modellező kurzus
- Szabásminta készítés , kiszabás és megvarrás
Szabásminta online képzés
- Szoknya szabásminta kurzus
- Szoknya modellező kurzus-hamarosan
- Ruha alap szabásminta és modellező képzés