A körszoknya története és változatai

Csobota-Fehér Viki

Csobota-Fehér Viki

Egy kis történeti áttekintés a körszoknya kialakulása kapcsán

A körszoknya hivatalosan az 1950-es években született és a háború utáni stílusokból fejlődött ki, elindulva Christian Dior új szabásvonalai mentén. Különösen a Bar Suit ihlette, amely egy A vonalú  szoknyából és egy nagyon strukturált kosztümkabátból állt (alább). Miután a II. Világháború alatt a kormány által bevezetett szövetkészítés
befejeződött, Dior szándéka az volt, hogy megszabadítsa a nőket a korlátozásoktól és ismét olyan ruhadarabot hozzon létre, amelynél nem kellett figyelembe venni a szűkös textilmennyiségi szempontokat. A divatipart arra ösztönözte, hogy hangsúlyozza a nőies alakot, hasonlóan a 30-as években népszerű darabokhoz. Stílusa kiemelte a nők klasszikus homokóra formáját és miután az eredeti 1947-es vonal után a háború távoli emlékezetté lett, sokkal látványosabbá váltak ruhatervei, melyek természetesen ezáltal nagyobb mennyiségű anyagot is kívántak. Így nagyobb szoknyával rendelkező fazonok jelentek meg, melyek katalizátorai voltak a körszoknya kialakulásának.
Miközben Dior a divat világát felkészítette a körszoknya befogadására, Juli Lynne Char volt az, aki azt legelsőként elkészítette. A történet szerint Charlotot meghívták egy partira, ám nem volt pénze sem új ruhára, sem anyagra és varrni sem tudott. Ennek ellenére úgy döntött, hogy elkészíti saját ruháját. Az édesanyja egy nemezkeszító gyár tulajdonosa volt, így filchez való hozzáférése biztosított volt. Juli Charlot egy teljes kört vágott,  közepére egy kisebb kört a derekának. A körszoknya adottsága  lehetővé tette, hogy elkerülje a varrást. Néhány díszítő applikációval dobta fel ruháját. A partin rengeteg bókot kapott. Amikor egy héttel később extra pénzre volt szüksége, még két szoknyát készített. Elvitte a körszoknyákat egy helyi butikba és szinte azonnal eladták, amint kiakasztották őket. A butiktulajdonos több körszoknya megrendelését is elrendelte, Charlot pedig vállalkozásba kezdett.

Dior szoknya
Ikonikus Dior öltözet 1940-ből. Fotó: Printerest

Körszoknya változatok

Azt hiszem nem túlzás azt állítani, hogy mi nők nosztalgiával emlékszünk vissza a gyermekkori pörgős szoknyák viseletének érzésére. A menyasszonyi ruhák állandó formavilágát adja, de remek viselet egyéb alkalmi vagy akár hétköznapi szoknyaként is.

Lássuk milyen alap változatai vannak:

Az egyszerű körszoknya 1 darab körből áll, közepén egy kivágott kisebb körrel, amely a derékvonal egyben. A körszoknya dereka lehet:

  • Ráncolt
  • Ránc nélküli
Körszoknya ránc nélkül
Körszoknya húzott derékkal

A ráncolt derék lehetőséget nyújt számunkra, hogy még bővebb szoknyát készítsünk. Ezt akkor válasszuk, ha vékonyabb anyagból dolgozunk, például tüllből, vékony selyemből, vagy nagyon bő hatást szeretnénk elérni. Minél nagyobb a belső kör, annál ráncoltabb lesz a szoknyánk. A ránc nélküli változat akkor ajánlott, ha testesebb szövetből dolgozunk, illetve ha szeretnénk karcsúbb hatást elérni, illetve ha nem akarjuk még inkább hangsúlyozni a csípőt.

A derékpánt lehet:

  • Gumis
  • Gumi nélküli, sima.

A gumis változatot kifejezetten ajánlom kezdőknek. Ebben az esetben ugyanis nincs szükség cipzár bevarrására, elég egy gumiház a szövetből, amelybe befűzzük a kívánt méretű gumit és ezt varrjuk fel a belső  körre. Ennél a megoldásnál arra kell figyelnünk a körszoknya szabásmintájának szerkesztésekor, hogy a belső kör legalább akkora legyen, mint a csípőbőségünk, mert enélkül cipzár híján nem fogunk tudni  belebújni. Ne felejtsük el, hogy evvel a módszerrel készítve picit ráncolt lesz a szoknya dereka.

A gumi nélküli fazonba cipzárat kell varrnunk, hogy átmenjen a csípőnkön fel, illetve levételkor. Ennél a változatnál szabadon dönthetünk, hogy ráncolt legyen a dereka, vagy ráncmentes.

Gumis és gumi nélküli körszoknya

A rajz jól szemlélteti, hogy minél ráncoltabb a körszoknya dereka (minél nagyobb a pink kör átmérője, kerülete) azonos szoknyahossz mellett, annál bővebb lesz az egész szoknya.

Készíthetjük pörgős szoknyánkat:

  • Egy körből
  • Két körből

Körszoknyát szabhatunk egy, vagy két körből is. Egy körből készítve egy egész kör adja ki a szoknyát. Ha kétszer ennyi bőséges szeretnénk megvalósítani, akkor két darab kört szabunk, melyeket felvágunk egy adott részen deréktől az aljáig és ezek mentén összevarrjuk a két kört.

Körszoknya egy körből
Körszoknya két körből húzott, derékkal

Megfigyelhető a különbség az egy, illetve a két körből készült szoknya között. A deréktól kezdve mélyebbek a ráncok, ami az alja felé hatványozottan jelenik meg.

Tippek a körszoknya szabásához, varrásához

A kör adottságaiból következik, hogy bár úgy szabjuk ki, hogy mindenhol azonos a kör szélessége, mégis felvéve nem lesz egyenes a szoknya alja. Anyagminőségtől függően különböző mértékű lesz az eltérés. Ez azért történik, mert a kör különböző pontjain különböző az anyag száliránya. Ahol egyenes a szálirány, ott megtartja az eredeti hosszát a szoknya, ahol viszont ferde, srég a szálirány, ott meg fog nyúlni. Sajnos ezt nem lehet kiszámítani előre. A megoldás az, ha szabás után csipeszes vállfára rögzítjük a kiszabott szoknyát 24 órára, hogy a gravitáció megtegye a dolgát, és megnyúljon amennyit akar. 

Van egy remek eszköz, amely segítségével megnyúlás után könnyen lekerekíthetjük egyenesre a szoknyánk alját. Hintőpor vagy krétapor van a tartályában, amelyet a kis pumpa segítségével juttatunk ki a szoknya aljára. Ezáltal a földtől mért hossza egyenes lesz.  Fontos, hogy ezt a lépést akkor ejtsük meg, amikor már megnyúlt és a derékpántot is felvarrtuk, mert ez stabilizálja a szoknya helyzetét a derékon.

Körszoknya aljának lekerekítése
Körszoknya aljának lekerekítéséhez használt eszköz

Ha nincs ilyen szerszámunk, akkor úgy tudjuk lekerekíteni egyenesre a körszoknya alját, hogy vagy feltesszük próbababára, vagy felveszi a tulajdonos a majdnem kész szoknyát és egy kellően hosszú vonalzóval végig méregetjük és krétával megjelöljük körbe a földtől való távolságát a kívánt szoknyahossznak.

(Ha szeretnéd, hogy kislétszámú órán együtt szerkesszünk meg egy szoknyát (nem körszoknyát) a saját méretedre, amit ki is szabunk és meg is varrunk együtt, akkor olvasd el ennek leírását itt.)

Az alábbi videóban egy hagyományosabb és elegánsabb körszoknya szabásminta szerkesztését mutatom be.

Videó, hogy hogyan kell körszoknyát szabni

Play Video about Körszoknya szerkesztése

 

Jó munkát kívánok hozzá!

Ha hasznosnak találtad a tartalmat, kérlek nyomj egy Like-ot, és csatlakozz közösségünkhöz a Facebookon is, hogy értesülhess a friss tartalmakról, illetve hogy esetleges kérdéseiddel gazdagíthasd mindannyiunk tudását. Várunk Téged is!

Ha érdekelnek a későbbi workshop lehetőségek, akkor javaslom, hogy lentebb iratkozz fel a hírlevélre, mert ez a legbiztosabb módja annak, hogy ne maradj le a friss aktualitásokról, programokról.

Csatlakozz a szabásminta-készítő közösségünkhöz

MEGOSZTOM

Küldj üzenetet:

Iratkozz fel a hírlevélre, hogy ne maradj le az aktualitásokról

Workshopok

Szabásminta online képzés

© Minden jog fenntartva www.szabasminta4you.hu 2019-2023

Workshop 2023. szeptember23-án! Budapest belvárosában

Létszám erősen korlátozott!

 Délelőtt: Ruha alapszerkesztés workshop 4 órában

 Délután: Ruha modellezés workshop 4 órában

szabasminta készítő workshopok