Ebben a bejegyzésben azt szeretném megmutatni Neked, hogyan tudsz méretet venni magadról vagy más valakiről, hogy meg tudj szerkeszteni egy szoknya szabásmintát.
Ahhoz, hogy saját, egyedi méretedre tudj szabásmintát szerkeszteni, szükséged van az egyedi méreteidre. Ha meglévő szabásmintát szeretnél átméretezni, nagyítani vagy kicsinyíteni, akkor ahhoz a következő bejegyzésben találsz leírást.
A méréshez készíts elő egy körülbelül 2 centiméter széles szalagot, és egy centimétert.
A szalagot kösd a derekadra. A derekunk többnyire a legkeskenyebb pontunk a törzsünkön. Felette a törzsünk a bordák miatt, alatta pedig a medencénk miatt szélesedik
Kicsit teltebb alkatoknál nehezebb ezt meghatározni, mert már nem olyan határozott a derékvonal, és hajlamos a derékszalag felfelé kúszni, ami azonban a szabásnál gondként fog jelentkezni. A szoknya alapszerkesztő, modellező, szabó és varró workshopon nagyon bőven kifejtem, hogy egész pontosan hogyan lehet meghatározni a derék helyzetét, valamint azt is, hogy hogyan lehet átalakítani a szabásmintát, vagy akár egy meglévő szoknyát, ha a derékvonalunk már nem vízszintes. Ennek a problémának a tipikus megjelenési formája egy kész szoknyán, ha például felkap a szoknya alja a hátán, elején, vagy akár az oldalán.
Visszatérve a méretvételhez, kösd viszonylag szorosra a szalagot a derekadon, és próbád meg lefelé tolni, amíg meg nem akad a medencelapát felett. Ha úgy érzed, hogy nem tudod már lejjebb tolni a szorosra kötött szalagot, akkor a szalag mentén mérd körbe a derékbőségedet a centivel és jegyezd le a táblázatodba.. A derékbőséget Db-vel jelöljük.
Következő lépésként a csípőbőséget mérjük le. A csípőbőséget a derekunk alatt a legszélesebb pontunkon mérjük le. Körülbelül 20-30 cm között van a távolság a derék és a csípő között. Körte alakúaknál ez hosszabb, kerek forma esetén rövidebb. Mivel általában nem ugyanott a legszélesebb a csípőnk ha szemből vagy oldalról nézzük a testet, ezért én kicsit szoktam játszani a centivel, hogy valóban a legszélesebb ponton mérjem le a csípőt. Alapszabályként azt tudom javasolni, hogy inkább picit többet mérjünk, minthogy kevesebbet. Szűkíteni mindig könnyebb az összefércelt szoknyán, mint kiengedni. Ha sikerült lemérnünk, akkor jegyzeteljük le ezt is a táblázatunkba.
A harmadik mérés amire a szoknyaszerkesztéshez szükséged lesz, az a csípőmélység. Ezt az oldalad mentén tudod meghatározni, mégpedig úgy, hogy leméred a távolságot a derekadon lévő szalag és a csípőd legszélesebb pontja között. A csípőcsontod a legszélesebb pontod az oldaladon. A mellékelt fotón ezt a pontot a póló alsó szegélye mutatja. Mint már említettem, 20-30 cm. közötti összeg valószínűleg ez a szám, de extrém esetben találkoztam már 12, illetve 32cm-es csípőmélységgel is. Ezt is jegyzeteljük le magunknak a táblázatunkba.
Végezetül határozz meg egy átlagos szoknyahosszt magadnak. Ez nem egy végleges méret, mivel ezt most csak az alap-szabásmintához fogjuk használni. A pontosabb szoknyahosszt mindig az adott fazon fogja jobban behatárolni, amelyet majd az alap-szabásmintát felhasználva tudsz a modellezés során kialakítani. Ezt a méretet is vezesd be a táblázatodba.
Ha hasznosnak találtad a tartalmat, kérlek nyomj egy Like-ot, és csatlakozz közösségünkhöz a Facebookon is, hogy értesülhess a friss tartalmakról, illetve hogy esetleges kérdéseiddel gazdagíthasd mindannyiunk tudását. Evvel tudsz engem is inspirálni további bejegyzések és videók elkészítésére. Várunk Téged is!
Jó munkát!
Következő élő szabásminta készítő és varró workshopok:
Szoknya szabásminta szerkesztő és modellező Workshop
>>>>>>>>>>>>>
Nadrág és nadrágszoknya szabásminta készítő workshop
>>>>>>>>>>>>>
Ruha alapszabásminta készítő és modellező workshop
>>>>>>>>>>>>>
Ha érdekelnek a későbbi workshop lehetőségek, akkor javaslom, hogy lentebb iratkozz fel a hírlevélre, mert ez a legbiztosabb módja annak, hogy ne maradj le a friss aktualitásokról, programokról.
Létszám erősen korlátozott!
Délelőtt: Ruha alapszerkesztés workshop 4 órában
Délután: Ruha modellezés workshop 4 órában