logo

A vonalú szoknya változatai és szerkesztése

Csobota-Fehér Viki

Csobota-Fehér Viki

Mit nevezünk A vonalú szoknyának?

Leegyszerűsítve mondhatnánk, hogy minden szoknya A vonalú amely lefelé bővülő sziluettet mutat. Egy bizonyos ponton túl viszont inkább gloknis, harang, még tovább menve pedig körszoknyáról beszélhetünk. A körszoknyák típusairól és történetéről itt olvashatsz bővebben.

szoknya szabásminta szerkesztése

Mire van szükséged az A vonalú szoknyád szabásmintájának megszerkesztéséhez?

Szoknya alapszabásminta 

  • Először is méretet kell venned magadról, hogy megszerkeszthesd a szoknya alapszabásmintádat, vagy hogy tudjál keresni magadnak egy megfelelő méretű kész szabásmintát. A helyes méretvételhez itt találsz képes leírást
  • Majd szükséged lesz a saját méreteidre megszerkesztett, vagy már meglévő bevált  szoknya alapszabásmintára
  • Kell egy terv, hogy milyen formát szeretnél elérni a kész szoknyádon
  • Centi, vonalzó, ceruza és ragasztó, amit még elő kell készítened a munkához

Egyszerű A vonalú szoknya szabásminta készítése

A legegyszerűbb módja, hogy A vonalú szoknya szabásmintát tudjunk készíteni az az, ha az alap, a saját méretünkre szerkesztettszoknyaszabásminta sablonunkat egyszerűen bővítjük a két oldalánál úgy, hogy elől és hátul is kimérjük ugyanazt a bővítési értéket a szoknya alján, majd ezen pontokat bekötjük a csípőhöz. Arra kell figyelnünk ebben az esetben, hogy egy folyamatos vonalat kapjunk a csípőig és ne legyen benne huppanó vagy „kiharapás”. 

A vonalú szoknya oldalon való bővítéssel

Ez a bővítés elég lehet már ahhoz, hogy ne kelljen lépéshasítékot készítenünk.
Ennek a bővítésnek köszönhetően a szoknya vonala, állása egy statikusabb képet fog mutatni, hiszen az összes bővítés 1-1 vonal mentén történt.

Több részből szabott A vonalú szoknya szabásminta készítése

Ebben az esetben a szoknya szabásmintánkat feldaraboljuk, így összesen 6 részből áll majd az A vonalú szoknyád szabásmintája. A rajzon a hátán mutatom be a végeredményt, de az elején ugyanígy kell eljárnunk.

Íme az A vonalú szoknya modellezése  lépésről-lépésre:

 

A vonalú szoknya részekből szerkesztve

  1. Kimásolod a szoknya alapmintádat selyempapírra. Így lesz egy fél eleje és egy fél háta szabásmintád
  2. Miután meghatároztad milyen hosszú lesz a szoknyád ezt kiméred a szabásmintádra  és rárajzolod
  3. Tükör előtt magad elé tartva a szabásmintát meghatározod, hogy hol lenne neked tetsző a szabásvonal a szabásminta eleje/háta közepe és az oldalak között. Ha ez megvan, rajzold rá a szabásmintára,  helyezd a derékszűkítőt a varrásba és vágd fel a szabásmintát a kapott vonal mentén
  4. A nagyobb kihívás az lesz, hogy meghatározd mennyivel kellene a szoknya alját bővítened a kívánt hatás érdekében. Ez függ a szoknya hosszától, a szoknya anyagától. Mivel A vonalú hatást szeretnénk elérni és nem loknis szoknyát szabunk, ha mindenképpen kell mondjak egy számot akkor 1-5 centire tenném kb. a bővítési értéket varrásonként. Ez azt jelenti, hogy összesen a választott érték tizenkétszeresével lesz bővebb a szoknya alja, mint a csípője. 
  5. A kimért értékeket kösd be a csípővonalhoz, úgy, hogy egy folyamatos vonalat kapjál
  6. Végül korrigáld a szoknya hosszát úgy, hogy az új vonal hossza megegyezzen a bővítés előtti értékkel.

Szoknya alapsablon felvágásával kialakított A vonalú szoknya szabásminta

A harmadik módszer, amivel elérhetjük az A vonalú sziluettet az a szabásminta felvágásával és minta alá ragasztott papír segítségével valósul meg.A vonalú szoknya részekből szerkesztve

  1. Vegyük alapul az előző módszernél már használt szabásvonallal kiegészített eleje és háta szabásmintát
  2. Vágjuk fel a szabásmita részeket az aljától a szűkítő varrások csúcsáig, majd nyissuk ki a szoknya alját a kívánt mértékben. A lényeg, hogy elől és hátul ugyanannyit nyíljon az alja.
  3. Az egy helyen keletkezett nyitási érték felével bővítsük a szoknya alját az oldalak mentén is és kössük be a csípőhöz, hogy egy egyenletes, szögletek nélküli vonalakat kapjunk.

Haladóknak extra tipp, lehetőség

 

 

Ez tényleg csak haladóknakrészekből szabott srég szoknya javasolt megoldás,
Mindhárom fenti fazont kiszabhatjuk úgy, hogy 45 fokban fektetjük fel a szabásmintát az anyagra. Így kapjuk meg a srég szoknyát. Evvel a módszerrel egy nagyon könnyed esésű és kényelmes szoknyát kapunk, viszont ennek megvarrása komolyabb szakértelmet kíván

Sok sikert kívánok az A vonalú szoknyád szabásához és varráshoz!! Küldj fotót, ha készen vagy: info@szabasminta4you.hu címre!

Sok sikert kívánok az A vonalú szoknyád szabásához és varráshoz!! Küldj fotót az info@szabasminta4you.hu címre ha készen vagy!

További szoknya modellezést itt találsz lépésenként megrajzolva

Ha érdekelnek a későbbi workshop lehetőségek, akkor javaslom, hogy lentebb iratkozz fel a hírlevélre, mert ez a legbiztosabb módja annak, hogy ne maradj le a friss aktualitásokról, programokról.

Csatlakozz a szabásminta-készítő közösségünkhöz

MEGOSZTOM

Küldj üzenetet:

Iratkozz fel a hírlevélre, hogy ne maradj le az aktualitásokról

Workshopok

Szabásminta online képzés

© Minden jog fenntartva www.szabasminta4you.hu 2019-2023

Workshop 2023. szeptember23-án! Budapest belvárosában

Létszám erősen korlátozott!

 Délelőtt: Ruha alapszerkesztés workshop 4 órában

 Délután: Ruha modellezés workshop 4 órában

szabasminta készítő workshopok